Umíme si dobře představit, že někdo řeší negativní emoce zvýšenou konzumací jídla. Takzvaně zajídá smutek nebo je stresový jedlík.
Ale proč se přejídáme i ve chvílích, kdy žádný problém nemáme. Když jsme třeba ve společnosti dobrých přátel a naše emoce jsou v té chvíli pozitivní. Je pro to docela jednoduché vysvětlení.
Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, proč děláme to, co děláme? Když se poctivě proberete svými motivy, dojdete k jednomu faktoru:
Chceme se cítit lépe.
- Když máme hlad – najíme se – protože se potom budeme cítit lépe.
- Když je nám smutno – otevřeme si zprávy na facebooku od kamarádů – abychom zjistili, že na nás někdo myslí a cítili se lépe.
- Chodíme do práce, abychom vydělali peníze a cítili se lépe, než bez peněz.
Náš mozek je od pravěku zkonstruovaný na to, aby nás dostal do komfortního stavu. Abychom měli dostatek energie, abychom netrpěli bolestí a abychom nevydávali příliš mnoho energie. Stav komfortu odjakživa znamenal přežití. Proto příroda v mozku vytvořila velmi účinný koktejl motivačních procesů, hormonů a neurotransmiterů, které nás motivují k činnostem, jež nám tento komfort zajistí. Dále příroda vymyslela systém okamžitých odměn v podobě blažených pocitů, když svoji motivaci poslechneme. Díky nim jsme ochotni toto jednání opakovat. Čím častěji, tím více odměn. Tím se cítíme lépe.
Tyto pravěké a vrozené mechanismy se však nevypnou, ani když jsme v pohodě. Třeba na večírku s dobrými kamarády. Je nám s nimi dobře. Podvědomě nám projde hlavou. „Jak jen tenhle skvělý zážitek ještě vylepšit?“
Ještě si dát sklenku vína. Ještě si zvednout náladu kouskem slaďoučkého dortu. Ještě sníst kousek grilované krkovičky s čerstvým chlebem.
Pokud máme sklony k nadváze a nacházíme se v dobré společnosti často, může zvýšená konzumace jídla a pití způsobit další kila navíc.
Co s tím můžeme dělat?
Vyhýbat se dobré společnosti a přátelům? To je proti zdravému rozumu.
Můžeme si však dopředu připravit plán, jak se v takových situacích budeme chovat.
Můžeme dopředu promyslet, jaké situace například na rodinné oslavě pravděpodobně nastanou a jak na ně budeme reagovat. Například naplánovat, kolik chci sníst zákusků. Jak zahnat počáteční vlčí hlad zeleninovým předkrmem. Jak si sednout dál od prostřeného bufetu. Jak odpovím číšníkovi, který mi přijde nabídnout dezert.
I kdyby nakonec vyšlo jen 50% z takového plánu, znamená to třeba polovina zkonzumovaného jídla. Příště to může být už jen třetina.
Takový plán je však potřeba připravit předem, dokud ještě dokážete používat logickou část mozku a myslet na dlouhodobé následky vašeho chování.
Pokud se sebou začnete vyjednávat nad vonícími talíři laskomin, máte výrazně nižší šance uspět. Pravěké instinkty spolehlivě přehluší pokusy o logické myšlení. A pravěké instinkty říkají, abys toho snědl co nejvíce.
Že něco tak jednoduchého, jako promyslet si průběh párty trochu dopředu nemůže fungovat. A už jsi to zkusila?
***********************************************************************************************
Jako koučka se specializuji na trvalé řešení nadváhy svých klientů. Mnoho zbytečných kil se dá vyřešit mírnými úpravami chování a způsobu myšlení. Že je tvoje životní situace úplně specifická? Tím spíš potřebuješ individuální přístup osobního kouče. Jak to funguje?
Objednej si koučink na zkoušku (1 týden), ať si sama uděláš představu, jak efektivní metoda osobní koučink je. Následně lze objednat kompletní 8 týdenní program, jak trvale vyřešit nadváhu.
Link najdeš na stránce Služby.