Důvodů, proč nemůžete nebo momentálně nechcete pít, může být celá řada. Buďto jste se rozhodli držet výzvu „Suchý únor“ nebo chcete získat trochu odstup od pravidelného popíjení a nebo nemůžete pít ze zdravotních důvodů. Jedno je jisté. Bude vám to chvílemi chybět. Jak to vydržet? Jak u toho tolik netrpět?
Co si budeme lhát, takové víno nebo sklenku dobré whisky si dáváme proto, že nám to chutná a protože máme rádi ten příjemný pocit, který tyto nápoje navozují. Pohodu, uvolnění, zlepšenou náladu. Nechci se tu pouštět do řešení těžké závislosti na alkoholu. Chci tento blog věnovat situacím, kdy si člověk navykl na takové to mírné, ale relativně pravidelné, popíjení. A teď řeší, jak s tímto zvykem na nějakou dobu nebo zcela přestat.
Takže jste se rozhodli nepít a přijdete do následující situace. Přijdete do výborné italské restaurace. Na stěně decentně a vkusně osvětleného baru vidíte police a na nich designově vymazlené lahve s lahodnými nápoji. Mimo to i interiér restaurace zdobí regály s vínem. Otevřete menu, abyste si objednali. Nejraději byste hned nalistovali až k nabídce vína a objednali si svou oblíbenou značku.
Pocit nedostatku
Co se vám v tu chvíli odehrává v hlavě? Když si tu sklenku nedáte, budete se cítit mizerně, protože po ní budete toužit. Když si ji nakonec přeci jen dáte, budete se cítit mizerně, protože jste nedodrželi slib, který jste dali sami sobě. Cítíte se ukřivdění, že si nemůžete dát to, co vám chutná. Zatímco všichni okolo si užívají. Jste zoufalí, protože jakékoliv rozhodnutí způsobuje diskomfortní pocity. Na pocitech křivdy, studu nebo nedostatku nevybudujete žádné trvale udržitelné řešení svého vztahu k alkoholu. Jak z toho ven? Má to vůbec řešení? Překvapivě ano.
Ale není to o silné vůli. Kdybyste se spolehli pouze na silnou vůli, nevydrží vám to dlouho. Silná vůle není nevyčerpatelný zdroj. Její úroveň se mění i v průběhu dne. To, co jste si předsevzali ráno, kdy jste po prospané noci odpočinutí, mnohdy porušíte večer, kdy už jste po celém dni unavení a vyčerpaní.
Řešením je, najít na tom, že nepijete, něco pozitivního. A v momentu rozhodování – zdali se napít nebo ne – se naučit přehodit výhybku na tuto pozitivní myšlenku. Proč to pomáhá? Co se odehrává v mozku?
Dožadování mozku
Když si totiž nedáte něco, co vám způsobovalo příjemné pocity, třeba sklenku vína, mozek se toho bude všemožně dožadovat. Namíchá vám takový dopaminový koktejl, který by namotivoval celou armádu, jen aby se dorval k té sklence a následovnému příjemnému pocitu. Dopamin je neurotransmiter – chemická látka, která má na starosti motivační a odměňovací procesy v mozku.
Dobré na tom je, že mi si podobnou odměnu můžete vyrobit sami. Dopamin a s ním spojené odměňující pocity vznikají totiž také v mozkové kůže, která je zodpovědná za logické myšlení a plánování. Takže výše popisované přehození výhybky do pozitivna, tzn. k vašim vyšším cílům proč nepijete, vám pomůže vyhladit propad v hladině dopaminu. Čímž se zlepší vaše motivace vytrvat v rozhodnutí nepít.
Jak to funguje v praxi?
Vraťme se společně k situaci v té báječné italské restauraci a sledujte vaše myšlenkové pochody. Objednáváte si a ukřivděně vás napadne: „Proč zrovna já nemůžu pít to, na co mám chuť?“ Pokud v tu chvíli necháte mozek zapnutý na autopilota, pravděpodobně automaticky odpoví něco, co totálně nahlodá vaši sebedůvěru. Může to být něco stylem:
- Protože jsi nemožná
- Protože se zase namažeš
- Protože neumíš dodržovat své předsevzetí
Tyhle „autopilotí“ odpovědi vám našeptávají, že jste někdo horší než ostatní. Že je s vámi něco v nepořádku. A že to nepůjde opravit, protože to doteď nikdy nešlo.
Připravena dopředu
Dávejte si pozor, co vám mozek v těchto okamžicích sebepochybných otázek odpovídá. A on vám něco odpoví, pokud to proaktivně neuděláte vy. Odpovězte si tedy připravenou myšlenkou, která vás podpoří ve vašem úmyslu vytrvat. Účinnost těchto myšlenek se zvýší, pokud je zformulujete ve stylu, že se jedná o vaše vlastní rozhodnutí. A ne jako něco, co vám okolí vnucuje. Tím si oblast řešení přesunete do své zóny vlivu.
„Je to moje rozhodnutí nepít, …
- protože jsem tak přes den výkonnější / vitálnější. “
- protože mi pití kazí moje jinak kreativní rána.“
- protože nemám ráda, když mě něco nebo někdo ovládá.“
- protože to svědčí mému zdraví.“
Nenechte své naučené myšlenky, svého autopilota, nahlodat vaši sebedůvěru, že něco dokážete na sobě změnit. Nenechte si od sama sebe namluvit, že jste špatný člověk, že máte vady osobnosti nebo špatné predispozice. I za vaším pravidelným popíjením jsou totiž pouze myšlenky. Například:
- Skleničku si po celém dni zasloužím.
- Já jsem taková chudinka, teď se odměním.
- Po skleničce vína jsem veselá a vtipná – to je moje pravé já.
I tyhle myšlenky se dají vědomě korigovat. Ale to by bylo na další blog. Tak zase příště ????.
P.S.: Určitě vás neudiví, že výše uvedené principy platí i pokud řešíte nadváhu a nadměrnou konzumaci některých potravin, třeba sladkostí.