Firmy dnes naléhavě potřebují výkonné týmy a motivované zaměstnance. Má-li se firma v současné náročné hospodářské situaci rozvíjet, potřebuje výkon, disciplínu, motivované zaměstnance a neotřelé přístupy.
Jak ale může manažer vyžadovat po svých lidech disciplínu, když je obézní a má zjevně se sebedisciplínou problém. V hlavě zaměstnance tak bezděky vytane myšlenka: „Co ty mi budeš vykládat, jak mám zvládat diskomfort a přijímat nové výzvy, když ty se neumíš ovládnout ani u jídla.“
Každý HR manažer dobře ví, jak fyzicky vypadá archetyp uznávaného manažera týmu. Manažer muž by v ideálním případě měl být štíhlý a na první pohled fyzicky zdatný. Archetyp manažerky je žena střední postavy, ani příliš štíhlá, ani obézní. Takové archetypy podvědomě vzbuzují v zaměstnancích důvěru, že když půjde v práci do tuhého, jejich vedoucí to zvládne.
Žádný HR manažer si však nemůže dovolit tento požadavek na kandidáty říci nahlas. Byl by totiž okamžitě obviněn z bodyshamingu (diskriminace na základě vzhledu).
Motivace versus firemní benefity
Jako ředitel firmy teď namítnete, že pro zvýšení motivace zaměstnanců máte již mnoho firemních benefitů. Ty možná hrají roli ve chvíli, kdy se člověk rozhoduje, pro jakou firmu začne pracovat. Jejich dlouhodobě motivační efekt je více než diskutabilní.
Obzvlášť rafinovaná past zaměstnaneckých benefitů se skrývá v poskytování bezplatného stravování. Jsou to nejen obědy, ale mnohdy celodenní občerstvení ve firemním bistru zdarma. Na první pohled velkorysé gesto: „Ať naši zaměstnanci mají dostatek energie na podávání kvalitního výkonu.“ Do jaké situace se však dostane zaměstnanec, který čelí vysoké hladině stresu a má neomezený přístup k jídlu? Prostě se jde najíst, když je pod tlakem pracovních povinností. Často. Tak často, že začne přibývat na váze.
Není divu, jídlo dodává energii a příjemné pocity. Najíst se je rychlá zkratka, jak stres lépe zvládat. Práce bývá často zajímavá a plná výzev. Takže pracovník si mnohdy až se zpožděním všimne, že přibral pár kilo. Snadný přístup k jídlu po celý den je v kombinaci se stresem pro zaměstnance jako nůž v ruce dítěte. Pokud se dítě nenaučilo s nožem zacházet, bude z toho brzy průšvih.
Když pracuji s klienty na řešení nadváhy, v naprosté většině případů slyším: „Já jsem tolik přibral, až když jsem začal pracovat pro firmu XY.“ Mluvíme tu o velkých firmách zvučných jmen.
Jak se vyhnout nařčení z bodyshamingu?
Dost zapeklitá situace. Jako majitel či CEO potřebujete pokud možno štíhlé manažery, ale oni vám díky vydatné stravě na pracovišti a stresu kynou před očima. A vy nemůžete na rovinu říci, že by měli zhubnout.
Jak tedy legálně dostat do vaší firmy spirit, že mít normální hmotnost je právě ve vaší firmě tzv. „in“? Že jste firma, na které je disciplína na první pohled vidět?
Je to možné pomocí vzdělávání. S jídlem je třeba naučit se zacházet, tak aby vašim zaměstnancům sloužilo, ne škodilo. V mém celofiremním konceptu s názvem „WinSlim“ to probíhá formou workshopů, on-line koučinku, krátkých vzdělávacích videí, atd. Zhubnout se člověk totiž může naučit. Pomohu vám upravit jídelníčky obědů, nabídku bistra či občerstvení na porady. Vyškolím vám interní ambasadory „rozumné výživy“.
Zavést WinSlim koncept ve vaší firmě chce řádnou dávku odvahy. Demonstrovat odvahu na nejvyšší manažerské úrovni je však velmi dobrá investice do budoucnosti vaší firmy.