Článek

Kdo ti vsugeruje hlad?

Všimli jste si někdy následující situace? Na oběd se dosyta najíte. Za hodinku jdete kolem pekařství, ze kterého se linou vůně čerstvého pečiva. V tu chvíli dostanete znovu hlad.

Nebo jiný příklad. Dosyta povečeříte, sednete k televizi a v pauzách běží jedna reklama za druhou. Jak velká část reklam je na jídlo? Jídlo je samozřejmě hezky naservírované, nasvícené, zabrané kamerou z výhodného úhlu a kolem něho se shromažďuje spokojená rodina. Všichni se se usmívají. Všichni jsou štíhlí. A vy, přestože jste se před chvílí najedli, dostanete zase hlad.

Ale je to skutečný hlad?

Kdybyste kolem toho pekařství nešli, hlad byste nedostali.

Kdybyste na tu televizi nekoukali, hlad byste s největší pravděpodobností také nedostali.

Vzpomínám si na jednu legendární situaci u nás doma. Muž se před lety díval na pořad S Italem v kuchyni. Po skončení pořadu – někdy v devět večer – neváhal z mrazáku vytáhnou krevety, rozmrazit je a upravit podle „Itala“ (Emanuele Ridi) s česnekem a na víně. Z dietního hlediska to nebyl velký prohřešek. Ale kdyby se na ten pořad nedíval, už bychom ten večer nejedli, protože jsme před tím kolem šesté hodiny řádně večeřeli.

Co nás láká k jídlu

Zamyslete se se mnou nad tím, kolik věcí, které podněcují naši chuť k jídlu, nás obklopuje.

  • Pořady v televizi o vaření. Plus tedy již zmíněné reklamy.
  • Na ulicích nás zaujmou billboardy s reklamou na jídlo, na fastfoodové řetězce, ale i zaručeně dobré restaurace.
  • Otevřete svůj oblíbený internetový prohlížeč a určitě na vás zamrká nějaký lákavý recept s fotkou úžasně naservírovaného pokrmu.
  • Video na YouTube je přerušeno …. reklamou na jídlo.
  • V supermarketu balení jídla hýří designovými fotkami a líbivým designem.
  • Poličce s časopisy v trafice kralují ty, které se věnují jídlu. Recepty na vaření, na pečení, designové nádobí pro stylově prostřený stůl.
  • Design restaurací a barů nás láká ke vstupu a ke konzumaci. Krásně nasvícený bar, pohodlné sezení, příjemná hudba.

Jednou jsem mluvila s profi fotografem o tom, jak obtížné je fotit jídlo. Nevěřili byste, co všechno předchází tomu, než se krásná fotka pokrmu dostane na titulní stránku. Mnohé pokrmy, které jsou na takové fotce, nejsou poživatelné. Dělají se na efekt. Případně se přestříknou bezbarvým lakem, aby se leskly a vypadaly přitažlivěji.

OTP

Celé branže se věnují tomu, abychom dostali chuť konzumovat více, než skutečně naše tělo potřebuje. S těmito přebytky se většinou velmi brzo setkáme v podobě OTP – okrasných tukových polštářků. Většinou nás však tato transformace netěší.

Jsme velmi snadným cílem pro marketingové aktivity gastronomického průmyslu.

Proč se jim to tak daří?

Logicky – jídlo je zdrojem energie, potřebné k životu. Je tomu tak odjakživa. Mozek je zkonstruovaný na to, aby zajišťoval zdroje energie pro tělo, aby náš živočišný druh nevymřel. Pokud tedy uvidíme nebo ucítíme jídlo – mozek neváhá vytvořit pěkný motivační koktejl, který nás vykopne z křesla a nasměruje k lednici. My v takovém případě přísaháme, že máme hlad. Ale ve skutečnosti máme jen chuť. Příroda však v době, kdy před mnoha tisíci lety tvořila naše tělo, mozek a procesy nutné na přežití, jaksi nepočítala se všudypřítomnými billboardy na jídlo, televizní reklamou a pekařstvím vonícím až na ulici.

Jak se tomu bránit?

Částečně pomůže už jen to, uvědomit si, že je to cílený marketing. Za jednou povedenou reklamou stojí armáda specialistů, jejichž hlavní pracovní náplní je vymyslet, jak co nejlépe zasáhnout cílovou skupinu (nás) tak, aby konzumovala produkt. My proti této armádě odborníků stojíme s holýma rukama, prastarými instinkty a naprázdno polykáme jak Pavlovův pes.

Ale přeci jen máme volbu. My můžeme ten pohyb, který by tu nadbytečnou potravu dopravil do našich úst, prostě neudělat. Prostě do toho pekařství nevlezeš, nekoupíš, nesníš. Čím častěji se ti to podaří, tím více se z toho stane zvyk a mozek přestane plýtvat energií na to, aby tě přemlouval.

******

 Tématem rozdílů mezi psychologickým a fyzickým hladem se zabývám také v mém blogu „Jak se naučit zvládnout hlad“ na mých webových stránkách www.jolana-coach.com.

Pokud tě tento článek zaujal nebo si myslíš, že by jeho obsah mohl někomu pomoci , budu ráda, když ho budeš sdílet na tvých sociálních sítích.

Píšu, točím videa, koučuji a inspiruji, protože si myslím, že každá žena může vážit tolik si přeje. Pokud se rozhodneš o pomoc při úpravě váhy požádat kouče, jsem tu ráda pro tebe.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

20 věcí, které ví pouze lidé, kteří hodně zhubli

Našla jsem pro vás pozitivně a přitom realisticky psaný článek o tom, co vás čeká, pokud se zbavíte velké nadváhy. S většinou těchto jevů jsem se u svých klientů setkala. Přikládám link a zkrácený (volný) překlad z angličtiny. Koho zaujme, nechť vyhledá originál. Chci tím dodat odvahu a motivaci lidem, kteří ještě pořád váhají, jestli se jim ta námaha zhubnout vůbec vyplatí.

Blog

Další články

Jsem koučka trvale udržitelného zhubnutí

Každý člověk může zhubnout
a už nikdy nepřibrat

Formulář

Vyplňte prosím formulář

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

20 věcí, které ví pouze lidé, kteří hodně zhubli

Našla jsem pro vás pozitivně a přitom realisticky psaný článek o tom, co vás čeká, pokud se zbavíte velké nadváhy. S většinou těchto jevů jsem se u svých klientů setkala. Přikládám link a zkrácený (volný) překlad z angličtiny. Koho zaujme, nechť vyhledá originál. Chci tím dodat odvahu a motivaci lidem, kteří ještě pořád váhají, jestli se jim ta námaha zhubnout vůbec vyplatí.

Formulář

Vyplňte prosím formulář