Přerušovaný půst je režim stravování, který trvale vede ke snížení váhy a zlepšení zdravotního stavu.
A přitom je to režim, který velká většina lidí velmi dobře dlouhodobě snáší, aniž by nějak drasticky trpěli hlady, když se rozhodnou zhubnout. Poradím vám, jak s ním začít a jak ještě zvýšit jeho účinky při hubnutí.
Co to vlastně přerušovaný půst obnáší? Je to způsob stravování, kdy jíte jen v určitou denní dobu. To znamená, že první jídlo máte třeba v osm hodin ráno a poslední v šest hodin večer. To je model 10/14. Ale už režim 12/12 se považuje za přerušovaný půst (první jídlo v šest ráno, poslední v šest večer. Obecně lez říci, že čím kratší je to časové okno, kdy člověk jí, tím lépe se mu daří zhubnout.
Přerušovaný půst není něco, čeho je třeba se bát. Na Youtube jsem před časem zveřejnila video, jak s touto metodou nenásilně začít.
Nejlépe si vyzkoušíte, jestli je to metoda vhodná i pro vás, během nějakého pohodového víkendového dne. Když nemáte žádný stres ani náročnou aktivitu. Když si trochu přispíte, vstanete kolem deváté hodiny, možná ještě nemáte žádný velký hlad. Dáte si kávu (ta se nepočítá jako jídlo). A než si dáte snídani, je jedenáct hodin jako na koni. Pestře a vydatně posnídáte. Pak se vám lehce může stát, že nebudete mít hlad dříve než k večeru. Což může být pátá nebo šestá večer. A hned z toho máte přerušovaný půst 7/14 s pouhými dvěma denními jídly. Ideální!
Podařilo se vám to? Blahopřeji!
Pár tipů, jak udělat přerušovaný půst ještě účinnější.
- Jezte jen 2 – 3 hlavní jídla během té „jídelní“ periody. Když vynecháte svačinky a takové to drobné pozobávání přes den, tělo se snáze naučí sahat do vlastních tukových zásob pro energii. Rychleji tak dosáhnete úbytku váhy.
- Jako první jídlo si dejte něco, co vás na delší dobu zasytí. Někomu takhle funguje müsli, někomu míchaná vajíčka.
- Poslední denní jídlo jezte pokud možno bez obsahu sacharidů (bez přílohy, pečiva a sladkostí). Díky tomu v těle nedojde k inzulinové reakci a tělo bude přes noc lépe odbourávat tukové zásoby.
- Nedělejte si z roviny kopec, když nedodržíte zrovna interval 7/14. Cokoliv mezi takovým ideálem a modelem 12/12 je stále velmi dobře účinné, co se redukce váhy týká.
- Rozmyslete si den předem, co druhý den budete jíst. Co můžete už si také dopředu připravte. Nakupte si suroviny, naložte si plátky masa do marinády apod. Vyhnete se tak situaci, kdy už máte velký hlad a sníte v nouzi první věc, na kterou přijdete. Takové impulsivní jídlo většinou nebývá to nejzdravější a nejlehčí. Mozek se totiž cítí v ohrožení a upřednostňuje vysokokalorická jídla. Jen si to vyzkoušejte. Máte velký hlad, otevřete ledničku – na co vám přijde největší apetit? Ledový salát to asi nebude.
- Pokud jste hodně pracovně vytížení, udělejte si jídelníček klidně na pár dní dopředu. Požádejte členy rodiny o nákup, případně přípravu.
- Při hubnutí je důležitý nejen režim, ale také kontinuita. Čím více dní po sobě budete přerušovaný půst držet, tím spíše tělo začne redukovat váhu. Pokud budete přerušovaný půst jen občas a každý druhý den budete tzv. někde „pařit“ – jíst a pít nadmíru, budou úbytky váhy pravděpodobně výrazně pomalejší, případně žádné.
- Pokud to s hubnutím myslíte vážně, omezte konzumaci sladkostí a alkoholu pouze na velmi sváteční příležitosti. Jaký vliv má alkohol na hubnutí najdete v mém blogu: https://jolana-coach.com/alkohol-a-hubnuti/
- Čím více zautomatizujete přerušovaný půst, včetně doby jídla, tím méně často budete pociťovat hlad.
Určitě doporučuji přerušovaný půst vyzkoušet. Moji klienti touto metodou dosahují výborných výsledků. I kdyby se vám napodařilo řídit se podle úplně všech doporučení z tohoto článku najednou, nevadí. Každý bod se počítá.