Jak souvisí dnešní Světový den duševního zdraví (#WorldMentalHealthDay) s hubnutím?
Naprosto zásadně. Obojí totiž úzce souvisí s mikrobiomem našeho tlustého střeva. Pokud ten není v pořádku, má člověk problém s nadváhou. Stejně tak lze příčiny mnohých mentálních problémů vystopovat až ke špatné kvalitě mikrobiomu tlustého střeva. Ať už jsou to například úzkostné stavy apod. Začarovaný kruh se zlověstně uzavírá v případě, pokud člověk své úzkostné stavy řeší nadměrnou konzumací potravin, které poškozují mikrobiom. Například průmyslově zpracované potraviny, sladidla, alkohol atd.
Při #WinSlim koučinku pracuji s klientem na změně nastavení jeho myšlenkovém nastavení (#mindset). Ale kromě toho se klient učí i správně stravovat a dostatečně se hýbat. Zlepšením jídelníčku automaticky dochází ke zlepšení kvality mikrobiomu. Takže jako vedlejší produkt mnohdy dojde i ke zlepšení mentálního stavu.
Není nic hezčího, než když mi klient sdělí, že díky úpravě jídelníčku nejen zhubnul, ale mohl také vysadit léky proti úzkosti.
Dr. Uma Naidoo souvislostem mezi stravou a psychickými poruchami věnuje svoji knihu The Food Mood Connection. Svá tvrzení, že určité potraviny a nápoje jsou schopné zlepšit psychické poruchy, od deprese, přes nespavost až třeba po ADHD, dokládá odkazy na konkrétní vědecké studie. Dr. Uma Naidoo je vystudovaná psychiatrička, výživová poradkyně a profesionální kuchařka. Kdo chce nahlédnout „do její kuchyně“, najde několik rozhovorů s ní na YouTube. Vřele doporučuji.
Souvislosti mezi kvalitou stravy, mikrobiomem tlustého střeva a duševním zdravím najdete také u mnoha dalších autorů. Často je zmiňuje český psychiatr Radkin Honzák v četných rozhovorech nebo Prof. Justin & Erica Sonnenburg v knize Zdravá střeva.
Máte jedinečnou příležitost se takhle na podzim zbavit nejen pár kil navíc, ale zároveň zapracovat na zlepšení případných mentální kondice. Dvě mouchy jednou ranou: #WinSlim koučink.