Komu chutná pivo, přípradně má rád sklenku lahodného vína, ale zároveň chce zhubnout, nutně narazí na otázku, jestli si tyto nápoje může dopřávat. Popřípadě kolik.
Diskuzí, jestli je lepší víno nebo pivo, jsou mraky. Já se v tomto článku budu zabývat energetickou hodnotou alkoholických nápojů a jejich vlivem na naše motivační systémy.
Energetická hodnota alkoholu pochází z cukru a z ethanolu. Když to hodně zjednoduším, má gram ethanolu zhruba dvojnásobnou energetickou hodnotu než gram cukru.
Dvojka bílého = 8 kostek cukru
Pro lepší představu jsem tedy vzala běžné porce alkoholických nápojů a porovnala je s kostkami cukru a jejich energií. Z toho mi vyšlo, že dvojka suchého bílého má tolik energie jako 8 kostek cukru. Půl litru piva desítky jako 12 kostek cukru a panák 40% lihoviny zhruba 7 kostek cukru.
Abyste si udělali ještě lepší představu, zkuste si do hrnku čaje dát příslušný počet kostek cukru. Je to vícemnéně nepoživatelné. Ale v podobě lahodného moku to občas velmi ochotně konzumujeme.
Podobnou energetickou hodnotu, jako dvojka bílého, má také bílá houska. Takž pokud si večer dáte 3 sklenky bílého, je to jako 3 housky.
Myslím, že moje přirovnání jsou dostatečně alarmující pro toho, kdo chce zredukovat svoji váhu. Logicky z toho vyplývá, že konzumaci alkoholu je během hubnutí vhodné omezit.
Mozek chce víc
Tímto by můj článek mohl v podstatě končit. Je tu ještě ovšem další aspekt, který je dobré brát v potaz. Alkoholické nápoje jsou velmi koncentrované látky. Například víno je vlastně šťáva vylisovaná z ovoce, které je už samo o sobě velmi sladké. Kdybychom měli sníst takovou porci hroznů, z jaké jsou vyrobeny 2 deci vína, asi by se do nás nevešla. Destiláty jdou ještě o krok dál a 200 litrový sud kvasu dokáží zkoncentrovat do několika málo lahví lihoviny. Mozek na takové látky není zvyklý. Takto koncentrované látky se v přírodě nikdy nevyskytovaly a mozek na ně není vývojově konstrukčně přizpůsobený. Stejně tak, jak je koncentrovaný ten konkrétní nápoj, podobně koncentrovaná a přehnaná je pak reakce našeho mozku. Náš mozek takto koncentrované potraviny vyhodnotí jako vydatný zdroj energie a začne nás motivovat k další konzumaci. Málokdy pak tedy zůstane u jedné skleničky. A nezřídka sáhneme po něčem malém k zakousnutí. To znamená další kalorický příjem navíc.
Inzulin
Mému výčtu nepříznivých vlivů alkoholu na hubnutí však ještě není konec. I ten, kdo si dá k večeři vzorně pečenou rybu, k tomu grilovanou zeleninu a zapije to jen jednou sklenkou bílého vína, i ten může mít problém váhu redukovat. Tělo na přijaté cukry z vína reaguje vylučováním inzulinu a ten podporuje ukládání energie do tukový zásob. Zjednodušeně řečeno, pokud v krvi koluje inzulin, tělo je velmi neochotné hubnout.
Pokud si chcete vyzkoušet, jestli právě pro vás je popíjení alkoholických nápojů ta poslední bariéra k úspěšnému zhubnutí, vyzkoušejte to na sobě. Má smysl zkusit vynechat alkohol na 2 týdny. Tělo někdy reaguje na změny se zpožděním a během kratší doby nemusí k žádným změnám váhy dojít.